GEV

 • Full Screen
 • Wide Screen
 • Narrow Screen
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Haberler

Haberler

1942 ve 1967 Dönemleri Madalya ve Berat Törenleri Gerçekleşti

75. yıl ve 50. yıl dönemlerinin Madalya ve Berat Töreni, 3 Aralık 2017 Pazar günü gerçekleşti. Törende, Galatasaray Lisesi Müdürü Meral Mercan, Galatasaraylılar Derneği Başkanı Polat Bengiserp, Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç, 75. yıl mezunlarını temsilen Hıfzı Topuz  ve 50. yıl dönemini temsilen Prof. Dr. Ersin Oba birer konuşma yaptılar.  

Tevfik Fikret Salonu’nda, Atatürk, silah arkadaşları ve vefat eden Galatasaraylılar için saygı duruşu ile başlayan programda, Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç'ın konuşmasının ardından;  hizmet süreleri 30 yılı aşan öğretmenlerimize "Galatasaray Eğitim Vakfı Üstün Hizmet Madalyası"  verildi.

Bu yıl mezuniyetlerinin 75. yılını kutlayan değerli ağabeylerimizden Hıfzı Topuz ve Semavi Eyice törene şahsen katılarak berat ve madalyalarını aldılar.

Özhan Canaydın Spor Ödülleri’nin sahiplerine verilmesiyle devam eden program, Galatasaray Lisesi Müdürü Meral Mercan'ın 50. yıl dönemine Madalya ve Beratlarını takdimi ile son buldu. 

Atatürk’ün Galatasaray Lisesi’ni ilk ziyaret ettiği 2 Aralık 1930 tarihi anısına, Aralık ayının ilk Pazar günü düzenlenen tören sonrası, Galatasaraylılar her sene olduğu gibi geleneksel Galatasaray Pilavı yiyerek özlem giderdi.

Aynı akşam, 75. yıl ve 50. yıl dönemlerinin madalya ve berat töreni münasebetiyle Suna, İpek ve İnan Kıraç tarafından verilen kutlama yemeğinde, Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç ve 1967 dönemini temsilen Cafer Okray birer konuşma yaptılar. Törende, Doç. Dr. Gün Kut'a "Galatasaray Eğitim Vakfı Onur Madalyası" verildi.

Vedat Evren Orkestrası, Atilla Demircioğlu ve Candan Erçetin’in sahne aldığı gece, 1967 döneminin pasta kesme seremonisi ile sona erdi.

H 1 1

 H 1 2

H 1 3

H 1 4

H 1 5

H 1 5-2

H 1 6

H 1 7

H 1 8

H 1 9

H 1 10

2017 yılı Özhan Canaydın Spor Ödülleri

2017 yılı Özhan Canaydın Spor Ödülleri, 3 Aralık 2017 Pazar günü gerçekleşen Galatasaray Lisesi 1942 ve 1967 Dönemleri Madalya ve Berat Törenleri'nde sahiplerini buldu.

Türkiye'nin en başarılı amatör sporcusu kategorisinde:

İlk Türk Modern Pentatlet olarak olimpiyatlara katılan İlke Özyüksel,

 

Galatasaray Spor Kulübü  en başarılı amatör sporcusu kategorisinde:

Olimpiyatlara katılan en genç yelken sporcusu Onur Cavit Biriz,

 

Galatasaray Üniversitesi  en başarılı amatör takımı kategorisinde:

Üniversitelerarası basketbol müsabakalarında  2.Ligden  1.Lige çıkan Galatasaray Üniversitesi Erkek Basketbol Takımı

ve Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası A Kategorisinde Birinci olan Hande Nur Şahin,

 

Galatasaray Ortaokulu en başarılı amatör sporcusu kategorisinde:

Türkiye Yüzme Federasyonu 2017 Yaz Yüzme Şampiyonası'nda 200 metre kurbağalamada Türkiye birincisi olan İrem İkra Gültekin,

 

2017  Özhan Canaydın Spor Ödüllerine layık görüldüler.

H 2 1

Doç. Dr. Gün Kut "Galatasaray Eğitim Vakfı Onur Madalyası" ile taltif edildi.

3 Aralık 2017 Pazar akşamı, 75. yıl ve 50. yıl dönemlerinin madalya ve berat töreni münasebetiyle verilen kutlama yemeğinde; Galatasaray Lisesi Müdürü Doç. Dr. Gün Kut (2002-2007), Galatasaray Eğitim Kurumları’na, Vakfımıza, Galatasaray Lisesi öğrencilerine verdiği üstün hizmetler ve kazandırdığı değerler nedeniyle "Galatasaray Eğitim Vakfı Onur Madalyası" ile taltif edilmiştir.

H 3 1

H 3 2

Öğretmenlerimize "Üstün Hizmet Madalyası"

3 Aralık 2017 Pazar günü gerçekleşen, 75. yıl ve 50. yıl dönemlerinin madalya ve berat töreninde; 30 yılı geçen hizmetleri süresince Galatasaray Eğitim Kurumlarına ve öğrencilerine kazandırdıkları değerler nedeniyle öğretmenlerimiz; Aydan Alparslan'a, Cumhuriyet Şahin'e, Necati Aktaş'a, Turcan Bolayır'a, İncisel Heper'e, Hayrünissa Kumru Ülger'e "Galatasaray Eğitim Vakfı Üstün Hizmet Madalyası" verilmiştir. Şükran Gerçeker’e de Galatasaray Lisesi Bilgi İşlem Merkezi'nde verdiği hizmetler nedeniyle "Galatasaray Eğitim Vakfı Şükran Madalyası" verilmiştir.

H 4 1

GALATASARAY LİSESİ 150. YIL ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

Galatasaray Lisesi 150. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri; 10 Ekim 2017 Salı günü saat on birde  Tevfik Fikret Salonu'nda yapılan "Galatasaraylı Kuruluşlar 150.Yıl Ortak Deklarasyonu ve Basın Toplantısı" ile başladı.

Atatürk, silah arkadaşları ve vefat eden Galatasaraylılar için saygı duruşu ile başlayan etkinliğin sunuculuğunu Korhan Abay yaptı. Galatasaray Lisesi’nin 100. Yıl törenlerinin kısa bir özetini anlatan film gösterisi ardından Galatasaray Lisesi Ders Nazırı Carole Lux, Galatasaray Lisesi Müdürü Meral Mercan ve Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. E. Ertuğrul Karsak birer konuşma yaptılar.

Başta Galatasaray Lisesi, Galatasaray Üniversitesi, Galatasaray Spor Kulübü, Galatasaraylılar Derneği, Galatasaraylılar Birliği ve Galatasaray Eğitim Vakfı olmak üzere, Galatasaray Lisesi’nden doğmuş tüm kurumların birlik ve dayanışma içinde olduğunu gösteren etkinlikte Galatasaray Lisesi öğrencileri tarafından “Galatasaray Kurumları 150. Yıl Ortak Deklarasyonu” okundu.

Etkinlikte sahneye eski kapaklı sıralardan getirtilerek oluşturulan "Galatasaray'da bir sınıf"  bölümünde sahneye sırasıyla Ahmet San, Prof. Dr. Şebnem Ünal, Erman Kunter, Nur Ger, Dursun Özbek, Hakkı Âkil, Aydemir Akbaş ve Prof. Dr. Duygun Yarsuvat çağrıldı. Katılımcılar bulundukları döneme ait anılarını da anlatırken, Galatasaray’ın Türkiye’nin farklı sosyokültürel ve sosyoekonomik çevrelerinden birçok öğrenciyi nasıl geliştirebildiği, birlikte yaşama kültürünün nasıl oluştuğu, Türkiye toplumuna ve genel anlamda insanlığa nasıl bir zenginlik ve çeşitlilik katabildiği esprili bir ortamda gösterildi.

aile fotoraf 10 10 2017 k

"Galatasaraylı Kuruluşlar 150.Yıl Ortak Deklarasyonu"

gs150

“Galatasaraylı Kuruluşlar 150. Yıl Ortak Deklarasyonu”

1 Eylül 1868 günü eğitim ve öğretim hayatına başlayan ve cumhuriyetle birlikte bugünkü ismini alan Galatasaray Lisesi, geride bıraktığı bir buçuk asır boyunca Türkiye’ye kattığı sayısız değer ve içinden çıkardığı köklü kurumlarla, 2018 yılında 150. yılına erişiyor.

150 yıl önce Sultan Abdülaziz tarafından kurulan ve dönemin Doğu ve Batı Avrupa’daki en ileri eğitim sistemleri değerlendirilerek yapılandırılan bu kurum, temel eğitim dilini aldığı Fransa’daki örneklerinin de ötesine geçmiş, yakın tarihimizin ilk ilerici, bilimsel ve laik orta öğrenim girişimi olmuştur.

Kuruluş amacı evrensel değerlerle donanmış, milli menfaatleri öncelikli gören, toplumun çağdaşlaşmasına katkıda bulunacak, akılcı bireyler yetiştirmek olan Galatasaray Lisesi, gelenekleri ve dayanışma kültürüyle sadece ülkemizde değil, dünya çapında takdir toplamış binlerce mezun vermiştır.

Hakkında bir orta öğrenim kurumu için eşine rastlanması zor sayıda yayın yapılmış olan bir buçuk asırlık bu kamu kurumunun deneyim ve birikiminin en büyük faydası, kuşkusuz kamu kesiminin ihtiyaç duyduğu insan kaynaklarını yetiştirmek olmuştur.

İlk çeyrek yüzyılın mezunları arasından cumhuriyetin kurucu kadroları ve Atatürk'ün yakın çalışma arkadaşları çıktığı gibi, ardından Türkiye’yi dünyayla bütünleştiren diplomatlar, anayasaların hazırlanmasına değerli katkılarda bulunan hukukçular buradan yetişmiş, hemen hemen her kabinede Galatasaray mezunu bakanlar bulunmuş, bu lisenin öğrencileri kendi aralarından iki başbakan çıkmış olmasından gurur duymuş, devletin kendilerine sağladığı kaliteli eğitim imkanının karşılığını iyi insan olmaya çalışarak vermişlerdir.

Yine bu lisenin mezunları, birçok mesleki alanın kurulup olgunlaşmasında rol oynamış, ülkenin kültürel ve sanatsal birikimine büyük katkı yapmış, bilim varlığımıza hatırı sayılır değerler katmıştır.


Bir başka lise daha yoktur ki, Galatasaray Spor Kulübü gibi bir dünya markası doğurmuş, Galatasaraylılar Derneği ile sivil toplum örgütlenmesinin ilk örneklerinden birine hayat vermiş, eğitim vakfıyla kaynak yaratarak kamu otoritesini desteklemiş, bir orta öğretim yapısından uluslararası statüye sahip bir devlet üniversitesi çıkarmış olsun. Bu yüzden bu tarihi çatı sadece idealist öğretmen ve öğrencileri barındırmıyor. Galatasaray’ı bir isim olmaktan öteye taşıyıp kavramlaştıran, bir buçuk asrın imbiğinden geçerek bugünkü kuşaklara aktarılmış sayısız duygusal, geleneksel, akılcı ve etik unsurun birbirine eklemlenerek oluşturduğu, birkaç cümleyle özetlenemeyecek bir bütün. İşte o bütünü oluşturan son halka da 2017-2018 eğitim-öğretim dönemini yaşayan 150 devresi olacak. Onlar Galatasaray’ın 150. yıl mezunları olurken, aynı 50 ve 100. yılları yaşamış büyükleri gibi, böylesine özel bir tarihin canlı tanığı olma ayrıcalığını yaşayacaklar.

Dünyanın dört bir yanına yayılmış Galatasaray kurumlarının da desteğiyle, Galatasaray'a dair her şeyin özü olan lisenin 150. kuruluş yılı etkinlikleri, 2017 sonundan 2019 başına kadar sürecek ve Galatasaray’ın ortak hafızası kurumsal, ulusal ve uluslararası ölçeklerde izlenebilecek.

Bu hafızayı oluşturan yapı taşları olarak gördüğümüz kurucu iradeye, kurumsal temelleri atan Âli ve Fuad paşalara, kuruluştaki vizyonu güncelleyerek koruyan efsanevi müdürlerimiz Abdurrahman Şeref, Tevfik Fikret, Behçet Gücer ve Yıldızhan Yayla’ya, inisiyatif alarak misyon yüklenmenin görkemli bir örneğini veren Ali Sami Yen'e ve bu kurumun üzerine titreyerek özel ilgi gösteren ve devamlılığını sağlayan Atatürk’e şükranlarımızla…


Page 1 of 23

 • «
 •  Start 
 •  Prev 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  6 
 •  7 
 •  8 
 •  9 
 •  10 
 •  Next 
 •  End 
 • »