GEV

 • Full Screen
 • Wide Screen
 • Narrow Screen
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Haberler

Haberler

GALATASARAY LİSESİ 150. YIL ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

Galatasaray Lisesi 150. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri; 10 Ekim 2017 Salı günü saat on birde  Tevfik Fikret Salonu'nda yapılan "Galatasaraylı Kuruluşlar 150.Yıl Ortak Deklarasyonu ve Basın Toplantısı" ile başladı.

Atatürk, silah arkadaşları ve vefat eden Galatasaraylılar için saygı duruşu ile başlayan etkinliğin sunuculuğunu Korhan Abay yaptı. Galatasaray Lisesi’nin 100. Yıl törenlerinin kısa bir özetini anlatan film gösterisi ardından Galatasaray Lisesi Ders Nazırı Carole Lux, Galatasaray Lisesi Müdürü Meral Mercan ve Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. E. Ertuğrul Karsak birer konuşma yaptılar.

Başta Galatasaray Lisesi, Galatasaray Üniversitesi, Galatasaray Spor Kulübü, Galatasaraylılar Derneği, Galatasaraylılar Birliği ve Galatasaray Eğitim Vakfı olmak üzere, Galatasaray Lisesi’nden doğmuş tüm kurumların birlik ve dayanışma içinde olduğunu gösteren etkinlikte Galatasaray Lisesi öğrencileri tarafından “Galatasaray Kurumları 150. Yıl Ortak Deklarasyonu” okundu.

Etkinlikte sahneye eski kapaklı sıralardan getirtilerek oluşturulan "Galatasaray'da bir sınıf"  bölümünde sahneye sırasıyla Ahmet San, Prof. Dr. Şebnem Ünal, Erman Kunter, Nur Ger, Dursun Özbek, Hakkı Âkil, Aydemir Akbaş ve Prof. Dr. Duygun Yarsuvat çağrıldı. Katılımcılar bulundukları döneme ait anılarını da anlatırken, Galatasaray’ın Türkiye’nin farklı sosyokültürel ve sosyoekonomik çevrelerinden birçok öğrenciyi nasıl geliştirebildiği, birlikte yaşama kültürünün nasıl oluştuğu, Türkiye toplumuna ve genel anlamda insanlığa nasıl bir zenginlik ve çeşitlilik katabildiği esprili bir ortamda gösterildi.

aile fotoraf 10 10 2017 k

"Galatasaraylı Kuruluşlar 150.Yıl Ortak Deklarasyonu"

gs150

“Galatasaraylı Kuruluşlar 150. Yıl Ortak Deklarasyonu”

1 Eylül 1868 günü eğitim ve öğretim hayatına başlayan ve cumhuriyetle birlikte bugünkü ismini alan Galatasaray Lisesi, geride bıraktığı bir buçuk asır boyunca Türkiye’ye kattığı sayısız değer ve içinden çıkardığı köklü kurumlarla, 2018 yılında 150. yılına erişiyor.

150 yıl önce Sultan Abdülaziz tarafından kurulan ve dönemin Doğu ve Batı Avrupa’daki en ileri eğitim sistemleri değerlendirilerek yapılandırılan bu kurum, temel eğitim dilini aldığı Fransa’daki örneklerinin de ötesine geçmiş, yakın tarihimizin ilk ilerici, bilimsel ve laik orta öğrenim girişimi olmuştur.

Kuruluş amacı evrensel değerlerle donanmış, milli menfaatleri öncelikli gören, toplumun çağdaşlaşmasına katkıda bulunacak, akılcı bireyler yetiştirmek olan Galatasaray Lisesi, gelenekleri ve dayanışma kültürüyle sadece ülkemizde değil, dünya çapında takdir toplamış binlerce mezun vermiştır.

Hakkında bir orta öğrenim kurumu için eşine rastlanması zor sayıda yayın yapılmış olan bir buçuk asırlık bu kamu kurumunun deneyim ve birikiminin en büyük faydası, kuşkusuz kamu kesiminin ihtiyaç duyduğu insan kaynaklarını yetiştirmek olmuştur.

İlk çeyrek yüzyılın mezunları arasından cumhuriyetin kurucu kadroları ve Atatürk'ün yakın çalışma arkadaşları çıktığı gibi, ardından Türkiye’yi dünyayla bütünleştiren diplomatlar, anayasaların hazırlanmasına değerli katkılarda bulunan hukukçular buradan yetişmiş, hemen hemen her kabinede Galatasaray mezunu bakanlar bulunmuş, bu lisenin öğrencileri kendi aralarından iki başbakan çıkmış olmasından gurur duymuş, devletin kendilerine sağladığı kaliteli eğitim imkanının karşılığını iyi insan olmaya çalışarak vermişlerdir.

Yine bu lisenin mezunları, birçok mesleki alanın kurulup olgunlaşmasında rol oynamış, ülkenin kültürel ve sanatsal birikimine büyük katkı yapmış, bilim varlığımıza hatırı sayılır değerler katmıştır.


Bir başka lise daha yoktur ki, Galatasaray Spor Kulübü gibi bir dünya markası doğurmuş, Galatasaraylılar Derneği ile sivil toplum örgütlenmesinin ilk örneklerinden birine hayat vermiş, eğitim vakfıyla kaynak yaratarak kamu otoritesini desteklemiş, bir orta öğretim yapısından uluslararası statüye sahip bir devlet üniversitesi çıkarmış olsun. Bu yüzden bu tarihi çatı sadece idealist öğretmen ve öğrencileri barındırmıyor. Galatasaray’ı bir isim olmaktan öteye taşıyıp kavramlaştıran, bir buçuk asrın imbiğinden geçerek bugünkü kuşaklara aktarılmış sayısız duygusal, geleneksel, akılcı ve etik unsurun birbirine eklemlenerek oluşturduğu, birkaç cümleyle özetlenemeyecek bir bütün. İşte o bütünü oluşturan son halka da 2017-2018 eğitim-öğretim dönemini yaşayan 150 devresi olacak. Onlar Galatasaray’ın 150. yıl mezunları olurken, aynı 50 ve 100. yılları yaşamış büyükleri gibi, böylesine özel bir tarihin canlı tanığı olma ayrıcalığını yaşayacaklar.

Dünyanın dört bir yanına yayılmış Galatasaray kurumlarının da desteğiyle, Galatasaray'a dair her şeyin özü olan lisenin 150. kuruluş yılı etkinlikleri, 2017 sonundan 2019 başına kadar sürecek ve Galatasaray’ın ortak hafızası kurumsal, ulusal ve uluslararası ölçeklerde izlenebilecek.

Bu hafızayı oluşturan yapı taşları olarak gördüğümüz kurucu iradeye, kurumsal temelleri atan Âli ve Fuad paşalara, kuruluştaki vizyonu güncelleyerek koruyan efsanevi müdürlerimiz Abdurrahman Şeref, Tevfik Fikret, Behçet Gücer ve Yıldızhan Yayla’ya, inisiyatif alarak misyon yüklenmenin görkemli bir örneğini veren Ali Sami Yen'e ve bu kurumun üzerine titreyerek özel ilgi gösteren ve devamlılığını sağlayan Atatürk’e şükranlarımızla…


Galatasaray Üniversitesi 2016-2017 Öğretim Yılı Diploma Töreni Gerçekleşti

Galatasaray Üniversitesi'nin 21. dönem mezunlarının diploma töreni, 23 Haziran 2017 Cuma günü, Galatasaray Üniversitesi Ortaköy Yerleşkesi'nde gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende, mezunlar adına İlke Merve Atman'ın, GSÜ Mezunlar Derneği Başkanı Ozan Karaduman'ın, Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç'ın, Fransa Başkonsolosu Sayın Bertrand Buchwalter'in, Fransız Rektör Yardımcısı Doç.Dr. Christophe Paoli'nin ve Rektör Prof. Dr. Ertuğrul Karsak'ın konuşmaları ardından, Başkanımız tarafından " Galatasaray Eğitim Vakfı Mezuniyet Ödülleri" verildi.

Bu yılki törende de geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, Paris 1 Panthéon-Sorbonne ve Bordeaux Montaigne Üniversiteleri ile yapılan çift diploma anlaşmalarının sonucunda, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü, Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü ve İletişim Fakültesi'nde çift diploma heyecanı yaşandı.

Galatasaray Eğitim Vakfı Mezuniyet Ödüllerini alan öğrenciler:

Galatasaray Üniversitesi Suna Kıraç Birincilik Ödülü:

Beyza Avcı

Çift Anadal Yiğit Okur Birincilik Ödülü :

Çağla Yazıcı

Fen Edebiyat Fakültesi Esat Mahmut Karakurt Birincilik Ödülü: 

Beyza Avcı

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof.Dr. Besim Üstünel Birincilik Ödülü: 

İlke Merve Atman ve Melis Zeynep Güçel

İletişim Fakültesi Coşkun Kırca Birincilik Ödülü: 

Pırıl Kalyon

Hukuk Fakültesi Prof.Dr. Köksal Bayraktar Birincilik Ödülü: 

Elit Meviza Demirkol

Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi İnan Kıraç Birincilik Ödülü: 

Buse Çolak

GSU 1

GSU 2

GSU 3

GSU 4

GSU 5

GSU 6

GSU 7

GSU 8

GSU 9

Galatasaray Lisesi 2016-2017 Öğretim Yılı Diploma Töreni Gerçekleşti

Galatasaray Lisesi 2016-2017 yılı diploma töreni, 22 Haziran 2017 Perşembe günü Tevfik Fikret Salonu'nda gerçekleşti.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve yitirdiğimiz Galatasaraylılar için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören; Müdürümüz Meral Mercan'ın, Galatasaraylılar Derneği Başkanı Polat Bengiserp'in, okul birincisi Zeynep Karacan'ın ve Fransızca Bölüm Başkanı Carol Lux'un konuşmaları ile devam etti.  

Tören; başarılı öğrencilere Sayın Fuat Diriker ve sınıf öğretmenleri tarafından "Mezuniyet Ödülleri", Galatasaraylılar Derneği tarafından "Abdurrahman Şeref Ödülleri" ve Galatasaray Eğitim Vakfı tarafından "Galatasaray Eğitim Vakfı Mezuniyet Ödülleri"nin verilmesinin ardından, tüm öğrencilerin mezuniyet plaketlerini almaları ile sona erdi.

 

Galatasaray Eğitim Vakfı Mezuniyet Ödüllerini alan öğrenciler:

 İnan Kıraç Birincilik Ödülleri:

                              Okul Birincisi    : Zeynep Karacan

                              Okul İkincisi     : Eylül Yalçınkaya

                              Okul Üçüncüsü : Maide Boztepe

Coşkun Kırca Yabancı Dil Ödülü    : Zeynep Karacan

 Feza Gursey Fen Araştırma Ödülü: Selen Ünlü

 Yiğit Okur Sanat Ödülü                  : Tiyatro Kulübü Türkçe Hafta İçi Gurubu

GSL Resim

GALATASARAY İLKOKULU KURA SONUÇLARI

GALATASARAY İLKOKULU

2017/2018 ÖĞRETİM YILI BİRİNCİ SINIF İÇİN KURAYI KAZANANLAR LİSTESİ

gsikura2017


ACI KAYBIMIZ Prof.Dr. Erdoğan Teziç

ACI KAYBIMIZ

etezic-foto-405

(1936-2017)

Üniversitemizin kurucularından, 1992-2000 yılları arasında Galatasaray Lisesi Müdürümüz, 2000-2003 dönemi Galatasaray Üniversitesi Rektörümüz, değerli Hocamız Prof. Dr. Erdoğan Teziç'i 23 Nisan Pazar günü kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Prof. Dr. Erdoğan Teziç anısına 25 Nisan 2017 Salı günü saat 11.00'de, kuruluşundan itibaren büyük emek verdiği Üniversitemizin Ortaköy Yerleşkesi’nde bir tören düzenlenecektir.

Sevgili Hocamız, bu törenin ardından Ortaköy Camii’nde kılınacak öğle namazını müteakip Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verilecektir.

Başımız sağ olsun.

Not: 25 Nisan 2017 Salı günü Üniversitemize araç girişi ve çiçek/çelenk kabulü yapılamayacaktır. 

GALATASARAY İLKOKULU KURA DUYURUSU

gsuamblem_74x100_beyaz-984

GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ

GALATASARAY İLKOKULU

 

GALATASARAY İLKOKULU MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN DUYURU

Galatasaray İlkokulu birinci sınıfına her yıl olduğu gibi 2017-2018 öğretim yılı için noter huzurunda çekilecek kura ile 50 (elli) öğrenci alınacaktır.

I- Başvuru Tarihi ve Yeri :

Başvurular ;

 • 66 - 84 aylık arası adaylar için 02 Mayıs 2017 – 12 Mayıs 2017  tarihleri arasında ,

09.00-17.00 saatlerinde , Galatasaray Lisesi Beyoğlu binasında kabul edilecektir.

(07 Mayıs 2017 Pazar günü başvuru alınmayacaktır.)

 

 • 60 - 66 aylık arası adaylar için ise 08 Mayıs 2017 – 12 Mayıs 2017 tarihleri arasında , 

 09.00-17.00 saatlerinde , Galatasaray Lisesi Beyoğlu binasında kabul edilecektir.

(Aday öğrencinin de başvuru esnasında hazır bulunması gerekmektedir.)

 

II- Başvuru İçin Gerekli Koşullar :

1-Doğum tarihi 30.09.2010 – 30.03.2012 tarihleri  arasında olup (66-84 aylık) herhangi bir ilkokulun 1. sınıfına kayıt yaptırmamış olanlar kuraya katılabilecektir.

(İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 11.maddesinin altıncı fıkrasının (a) bendi)

2-Doğum tarihi 30.03.2012 – 30.09.2012 tarihleri arasında olup (60-66 aylık) gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan çocuklar da velisinin yazılı isteğiyle kuraya başvurabilirler.

(İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 11.maddesinin altıncı fıkrasının (a) bendi)

3-Aday öğrencinin nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisiyle başvurulmalıdır.

 

Dikkat edilecek hususlar :

- 2016-2017 öğretim yılında herhangi bir ilkokulun 1. Sınıfına kayıt yaptırmış ve devam etmiş olan öğrenciler kurada kazansalar bile kesin kayıtları yapılamaz.

- Aynı aday öğrenci için birden fazla kayıt tespit edildiğinde başvuru iptal edilir.

- Kuraya kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra kura numarasını içeren belge ilgililer tarafından başvuru sahiplerine teslim edilecektir.

III- Kura Çekilişi :

Kura , 14 Mayıs 2017 Pazar günü saat 10.00’da , Galatasaray Lisesi Beyoğlu binasında , Noter , Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü , Galatasaray Lisesi ve Galatasaray İlkokulu yetkilileri huzurunda velilere açık biçimde piyango yöntemiyle çekilir. Çekiliş sonucunda 50 aday öğrenci  yedek liste olmadan belirlenir. Kurada isimleri belirlenen aday öğrencilerin listesi aynı gün  www.gsl.gsu.edu.tr adresindeki web sitesinde yayınlanır.

IV- Ön Kayıtlar :

-Kurayla belirlenen aday öğrencilerin Galatasaray İlkokulu’na ön kayıtları 15-16-17 Mayıs 2017 tarihlerinde  

 yapılacaktır. Okula ön kayıt için istenen belgeler aday öğrencilerin velilerine 14 Mayıs 2017 Pazar günü

 Galatasaray Lisesi Beyoğlu binasında yapılacak toplantıda bildirilecektir.

-Ön kayıt süresi bitiminde belirlenen 50 kişilik kontenjanın dolmaması halinde , başvuru listesindeki adaylar

 arasında 22 Mayıs 2017 Pazartesi günü saat 10.00’da yeniden aynı yöntemle kura çekilişi yapılır.

-İkinci kuranın ardından tespit edilen aday öğrencilerin ön kayıtları 23 Mayıs 2017 Salı günü yapılacaktır.

V- Kesin kayıtlar  :

Kura ile seçilen öğrencilerin kesin kayıt işlem ve tarihleri Milli Eğitim Bakanlığı Mevzuatına göre yapılacaktır.

Page 1 of 22

 • «
 •  Start 
 •  Prev 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  6 
 •  7 
 •  8 
 •  9 
 •  10 
 •  Next 
 •  End 
 • »