Haberler

GALATASARAY ÜNİVERSİTESİNDEN PROF. ROBERT BADİNTER’E FAHRİ DOKTORA

Galatasaray Üniversitesi, kuruluşundan bu yana sadece beş kez verdiği “Fahri Doktor / Doctor Honoris Causa” unvanlarından altıncısını, 11 Mart 2011 Cuma günü Galatasaray Üniversitesi Aydın Doğan Oditoryum’unda düzenlenen törenle , Fransız Senatör, Anayasa Mahkemesi Eski Başkanı ve Fransa’da ölüm cezasını kaldıran Adalet Eski Bakanı Prof. Robert Badinter’e verdi.

GSÜ Hukuk Fakültesi’nin verdiği teklifin Galatasaray Üniversitesi Senatosu’nda oybirliği ile onaylanmasının üzerine Fahri Doktor unvanını alan Prof. Robert Badinter, 1995 yılından beri, kurulmasında büyük katkılarda bulunduğu Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı’na (AGİT) bağlı Uzlaşma Mahkemesinin başkanlığını sürdürmektedir. 1989 senesinden itibaren eski SSBC, Rusya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Romanya ve Bulgaristan gibi Orta ve Doğu Avrupa’nın yeni demokratik ülkelerin anayasalarına ilişkin karşılaştıkları sorunlara danışmanlık yapan Prof. Badinter, Ekim 1995’te, 9 sene için Hauts de Seine Senatörü seçilmiştir.

Galatasaray Üniversitesi, Fahri Doktor unvanlarını daha önce, Dışişleri Eski Bakanı Coşkun Kırca, Romanya Eski Cumhurbaşkanı Ion Iliescu, Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Kurucu Müdürü Thierry de Montbrial, Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç ve son olarak da Mayıs 2010’da Fransa Eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’a vermişti.Tarih yazmak, tarih yapmak kadar önemlidir. Yazan, yapana sadık kalmalıdır.

Mustafa Kemal Atatürk