Haberler

GALATA SANAT ‘11

Galata Sanat projesi, Galatasaray Lisesi’nin 6 sanat kulübünün (edebiyat, dans, tiyatro, fotoğrafçılık, müzik, plastik sanatlar) beraber geliştirdiği bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu proje kapsamında duyarlı Galatasaraylılar olarak amaç, seçilen okullardaki 6.-7.-8. sınıf öğrencilerine sanatı tanıtmak ve sevdirmektir. Okullar, öğrenciler tarafından, valiliklerin önerileri dikkate alınarak yapılan araştırmalar sonucu belirlenmiştir.

Projenin ilk etabı olan Galata Sanat Beyoğlu, iki kardeş okulun (Cezayirli Gazi Hasan Paşa İlköğretim Okulu- Ahmet Emin İlköğretim Okulu) dengeli bir şekilde kulüplere dağılmış toplamda yüz öğrencisiyle, üç gün boyunca yapılan atölye çalışmaları oldukça başarılı ve eğlenceli geçmiştir.

Projenin ikinci etabı ise Nevşehir’in Uçhisar kasabasındaki Haydar Çankaya İlköğretim Okulu’nda son etabı ise Mardin ilindeki Sakarya Aycan Çaltekin İlköğretim Okulu’nda gerçekleşmiştir.

             Projenin maddi kısmında kardeş okullara çeşitli kitap, müzik cd’si, gitar vb. gibi yardımlar da yapılmıştır. Üç günlük atölye çalışmalarının ürünü olarak katılımcı öğrencilerle beraber son gün akşamı sergilenen bir gösteri hazırlanmıştır. Gelecek hayatları için onlara unutulmaz bir tecrübe kazandıran Galata Sanat, aynı zamanda projede görevli öğrenciler için de iyi bir deneyim olmuştur.

Galata Sanat kapsamında, tiyatro kulübü kardeş öğrencilerle beraber küçük bir oyun üzerinde çalışmış, edebiyat kulübü, öykü ve şiir üzerinde çalışıp son gün yazı çalışması yapmış, dans kulübü, tangonun tarihinden başlayarak kısa bir tango tanıtımının ardından tango atölyeleri düzenlemiştir. Plastik sanatlar kulübü, öğrencilerin yaratıcılıklarının ve yeteneklerinin farkına varmalarını sağlayarak eğlenceli bir şekilde resim üzerine atölye çalışmaları yapmış, fotoğrafçılık kulübü, kardeş okullarımızın öğrencileriyle çeşitli fotoğraf teknikleri üzerinde çalışmış, müzik kulübü, kişisel olarak katılımcıların müzik yeteneklerini keşfetmesini sağlayıp, bunların gelişimi üzerine yoğunlaşmıştır.

Galata Sanat’11 Sosyal Sorumluluk Projesi ile Galatasaray Lisesi ilk defa bu kadar kapsamlı bir sosyal sorumluluk projesine sahip olmuş ve toplumla iç içe bir kurum olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.Galatasaray Topluluğu